Vrtić je drugo djetetovo okruženje, mjesto gdje se osjeća sigurno, prihvaćeno i potaknuto na istraživanje. Edukacija Aktivnosti u jaslicama – izazovi rada s djecom rane dobi namijenjena je odgojiteljima koji žele produbiti razumijevanje dječje igre, unaprijediti prostorno-materijalno okruženje i kreirati poticajne aktivnosti u jasličkim skupinama. Fokus edukacije je na stvaranju okruženja koje djetetu omogućuje slobodu istraživanja, razvoj svih osjetila i aktivno sudjelovanje u procesu učenja.
Kroz praktične primjere aktivnosti i poticaja prikazuju se konkretni načini osmišljavanja i organizacije centara aktivnosti, prilagodbe poticaja dječjim interesima te metode dokumentiranja i praćenja igrovnih procesa. Cilj edukacije je osnažiti odgojitelje u promišljenom planiranju i provedbi aktivnosti koje potiču cjelovit razvoj djeteta.
Pristup snimci na KoHo platformi, dostupno odmah!
Snimka nema vremenskog ograničenja, dostupna je dok je ne pogledate.
150 min
28 €
Edukacija, materijali, potvrda o sudjelovanju
Odgojitelji, stručni suradnici iz vrtića
Roditelji, drugi edukatori koji rade s djecom jasličke dobi
Prostor u kojem dijete boravi nije samo fizičko okruženje – on je aktivni sudionik u njegovom učenju i razvoju. Raspored materijala, dostupnost poticaja i organizacija prostora izravno šalju poruku djetetu o tome što se od njega očekuje, koliko je njegova samostalnost podržana te koje su mu prilike za istraživanje i učenje omogućene.
Dobro promišljeno prostorno-materijalno okruženje potiče dječju znatiželju, omogućava mu izbor aktivnosti prema interesima i daje mu slobodu da se izrazi kroz igru. Odgojitelj, kroz oblikovanje prostora, stvara uvjete u kojima dijete može razvijati svoje kompetencije, osjećaj sigurnosti i samopouzdanje. Na taj način, prostor postaje svojevrsni tihi komunikator koji usmjerava dijete prema učenju, istraživanju i socijalnoj interakciji.
Dugo vremena jaslice su se percipirale kao čuvalište – mjesto gdje se djeca zbrinjavaju dok su roditelji na poslu. No, suvremeni pedagoški pristupi naglašavaju, a realitet prakse zorno potvrđuje, da jaslice nisu samo sigurno mjesto boravka, već ključni prostor ranog odgoja i obrazovanja.
Odgojiteljice u jaslicama nisu samo osobe koje brinu o osnovnim potrebama djeteta, već su odgojno-obrazovni stručnjaci koji planiraju i provode kvalitetne poticaje za cjelovit razvoj djeteta. Umjesto pasivnog bivanja u jaslicama, djeca istražuju, uče kroz igru, razvijaju socijalne vještine i potiču svoju samostalnost.
Promjena percepcije jaslica znači prepoznavanje njihove važne uloge u ranom djetinjstvu. Dijete nije samo objekt brige, već aktivni sudionik u procesu učenja, kojem treba pružiti poticajno okruženje, prilike za istraživanje i podršku u razvoju kompetencija. Jaslice su temelj djetetova obrazovanja, a odgojitelji ključni vodiči u tom procesu.
Prema Mariji Montessori, pedagoški pripremljeno okruženje pažljivo je oblikovan prostor koji potiče djetetovu samostalnost, istraživanje i prirodnu želju za učenjem. Ono nije samo fizički prostor, već i aktivni sudionik u dječjem razvoju, oblikujući način na koji dijete razmišlja, komunicira s vršnjacima i pristupa učenju. Montessori naglašava da okruženje treba biti strukturirano, ali fleksibilno, prilagođeno djetetovim interesima i razvojnim potrebama. Svaki element u prostoru – od rasporeda materijala do načina na koji su aktivnosti predstavljene – osmišljen je tako da dijete može slobodno birati, učiti kroz vlastito iskustvo i razvijati osjećaj odgovornosti za svoje učenje. Takvo okruženje omogućuje djetetu da istražuje vlastitim tempom, donosi odluke, razvija kreativnost i rješava probleme na način koji je prilagođen njegovoj razvojnoj fazi. U njemu dijete nije pasivni primatelj informacija, već aktivni sudionik učenja
Ivana Vičić radi kao odgojiteljica mentorica u jednom zagrebačkom vrtiću. Kao članica CAP (Child Assault Prevention) tima, redovito provodi radionice s djecom s ciljem prepoznavanja i sprečavanja zlostavljanja. S amaterskom kazališnom družinom nastupala je na stručnim skupovima i u vrtićima diljem Hrvatske.
Tijekom 18 godina rada u odgojno-obrazovnoj ustanovi završila je brojne edukacije iz područja NTC sustava učenja, pripovijedanja, likovnog, glazbenog i tjelesnog razvoja, kao i edukaciju o folklornom stvaralaštvu kod Gorana Kneževića. Aktivno sudjeluje na stručnim skupovima, gdje redovito izlaže i vodi radionice.
Agneza Rajković zaposlena je u dječjem vrtiću Tratinčica u Zagrebu. Tijekom svog radnog vijeka vodila je integrirani engleski program, CAP program, kraći program IKT radionicu te dječji zbor. Kontinuirano se usavršava i razvija u područjima osobnog interesa. Završila je edukaciju iz Montessori pedagogije s naglaskom na glazbeno-scenski izraz, sudjelovala u recenziji Multimedijskog priručnika za djecu predškolske i rane školske dobi, te bila dio cjelogodišnjeg međunarodnog projekta "Say Hello to the World". Također je više puta sudjelovala na natječaju Fizika danas, gdje je osvojila i nagrade.
Brankica Radovanović predana je odgojiteljica i edukatorica koja svoj profesionalni i volonterski rad posvećuje najmlađima. Kao KoHo predavač, autorica i voditeljica niza edukacija, svojim znanjem i iskustvom podržava odgojitelje u razumijevanju dječjeg razvoja, komunikacije s djecom rane dobi i njihovim roditeljima te rada u jaslicama.
Diplomirala je Predškolski odgoj na Visokoj učiteljskoj školi u Splitu, a danas živi i radi u Solinu, gdje svoje profesionalno djelovanje ostvaruje u Dječjem vrtiću „Cvrčak“. Osim rada s djecom rane dobi, dugogodišnja je volonterka u udruzi za djecu i odrasle sa Sindromom Down te pokretač i voditelj projekta „Kuhajmo zajedno“ u sklopu udruge Sindrom Down 21 Split.
Svoj pedagoški entuzijazam prenosi i kroz KoHo edukacije, gdje redovito održava stručna predavanja i praktične radionice. Uz sve profesionalne obaveze, voli pročitati dobru knjigu, fotografirati i provoditi vrijeme u prirodi, najčešće u dugim šetnjama sa svojim psom.
Njena strast prema radu s djecom i odgojiteljima te predanost cjeloživotnom učenju čine je inspirativnom predavačicom koja motivira, educira i donosi konkretne alate za kvalitetan rad u ranom i predškolskom odgoju.