Edukacija je osmišljena za stručnjake koji rade s djecom i žele im kroz kreativne aktivnosti približiti bogatstvo svjetske umjetnosti. Sudionici će dobiti konkretne alate za poticanje dječjeg izražavanja i razumijevanja umjetničkog svijeta kroz prezentaciju aktivnosti poput plesa, crtanja, oblikovanja, slikanja uz glazbu i drugih kreativnih tehnika koje su uspješno provedene i dokumentirane u praksi.
Kako je rekao Pablo Picasso: Svako dijete je umjetnik. Problem je ostati umjetnik nakon što odrastemo. Ova edukacija pomaže stručnjacima stvoriti poticajno okruženje u kojem djeca kroz igru i kreativnost učvršćuju i razvijaju prirodnu umjetničku iskru.
Pristup snimci na KoHo platformi, dostupno odmah!
Snimka nema vremenskog ograničenja, dostupna je dok je ne pogledate.
120 min
25 €
Edukacija, materijali, potvrda o sudjelovanju
Odgojitelji, stručni suradnici, drugi edukatori koji rade s djecom rane i predškolske dobi
Sadržaj je orijentiran na vrtiće, no uključiti se mogu i roditelji, učitelji razredne nastave, učitelji iz pb
Tijekom edukacije istražujemo radove umjetnika poput Henrija Matissea, Pabla Picassa, Fride Kahlo, Joana Miróa, Jacksona Pollocka i drugih, kroz koncept koji se sastoji od tri ključna dijela:
Dječji svijet je bogat maštom, a apstraktne slike pružaju im slobodu izražavanja koja ne zahtijeva pravila. Kroz spontano kombiniranje boja i oblika, djeca razvijaju vlastiti vizualni jezik, potičući kognitivne funkcije poput prepoznavanja uzoraka i donošenja odluka.
Svaka linija i mrlja na papiru može biti dijelom priče koju djeca podsvjesno pričaju, bilo da obrađuju emocije, razrađuju doživljaje ili istražuju odnose u prostoru. Apstraktna umjetnost tako im pomaže razviti kreativno mišljenje i povezivati ideje koje na prvi pogled djeluju nespojivo. Kroz ovaj proces, djeca uče interpretirati svoje i tuđe radove, čime se razvija empatija i razumijevanje različitih perspektiva.
Djeca koja crtaju na velikim površinama, poput zidova, velikih platna ili podova, razvijaju vještine fine i grube motorike, prostorne svijesti i kreativnosti. Crtanje širokim pokretima pomaže djeci u bržem razvoju grafomotoričkih vještina i boljoj kontroli ruke. Ova aktivnost također potiče rad desne hemisfere mozga, poboljšavajući kreativno razmišljanje i sposobnost rješavanja problema. U pedagoškoj praksi često se koriste „zidovi za crtanje“ kako bi se potaknula prirodna ekspresija i senzomotorički razvoj djece.
Andrea Manenica završila je dvopredmetni studij pedagogije i povijesti umjetnosti na Sveučilištu u Zadru. Zaposlena je u Jaman Art Centru u Splitu gdje radi prezentaciju i prodaju djela poznatog splitskog umjetnika pop arta. Uživa u svakodnevnom radu s posjetiteljima galerije kojima rado prenosi znanja i doživljaje o pop art umjetnosti i djelima samog umjetnika. Najviše ju vesele najmlađi posjetitelji galerije koju ju iznova oduševljavaju svojim zapažanjima i doživljajima umjetničkih djela. Tvrdi kako ju je do ovoga posla dovela edukacija o pop artu napravljena u sklopu KoHo pedagogije.
Maja Suton završila je studij Predškolskog odgoja na Visokoj učiteljskoj školi u Splitu 2002. godine. Likovnost je na njezin profesionalni put došla neplanski, stjecajem okolnosti. Te okolnosti intenzivirale su područje rasta i razvoja u profesionalnom smislu. Likovnost joj je oduvijek bila interesantno područje te se njime intenzivno počela baviti 2014. godine, kada je prvi put sudjelovala u ljetnoj školi crtanja i slikanja koju je organizirao Studio Tanay u Starigradu na Hvaru. Redovitim edukacijama stručno se usavršava i dodatno educira te se uključuje u edukaciju Stručno razvojnog centra za poticanje cjelovitog razvoja djeteta kroz područje likovnosti (2019./2020.).U dječjem vrtiću radi kao odgojiteljica 22 godine, od toga 10 godina u integriranom likovnom programu dječjeg vrtića "Popaj" u Splitu. Završila je edukaciju za učiteljicu mindfulnessa i trenutno je na završnom modulu dvogodišnje edukacije za praktičarku ekspresivne art terapije. U svom radu voli primjenjivati obje tehnike – Artfulness. Uređuje i vodi Instagram stranicu @likovnjaci-Artići. Zajedno s kolegicom izradila je web stranicu www.likovnjaci.com. Vjeruje da su ljepota i umjetnost svuda oko nas, samo ih trebamo naučiti vidjeti – to je ono što želi prenijeti djeci i kolegicama.