Komunikacija, jezik, govor

Poticanje razvoja i prepoznavanje govorno-jezičnih teškoća

Komunikacija, jezik, govor

Poticanje razvoja i prepoznavanje govorno-jezičnih teškoća

Komunikacija, jezik i govor: razvoj, poticanje, izazovi i podrška djetetu

Razvoj komunikacije, jezika i govora ključan je za cjelokupni razvoj djeteta, njegovo učenje, izražavanje potreba i emocionalnu povezanost s okolinom. No, sve veći broj djece suočava se s govorno-jezičnim izazovima koji mogu utjecati na njihovu socijalizaciju, samopouzdanje i školski uspjeh.

Ova edukacija pruža uvid u razvoj komunikacije, jezika i govora te ističe ključne okolinske faktore koji mogu negativno utjecati na taj proces. Sudionici će saznati kako prepoznati rane znakove govorno-jezičnih teškoća, kako ih prevenirati te na koje načine kroz svakodnevne aktivnosti poticati djetetov govorno-jezični razvoj.

Pitanja kojima se bavimo: Kako se razvijaju komunikacija, jezik i govor? Koji su faktori koji mogu ometati taj razvoj? Kada treba potražiti stručnu pomoć? Kako kroz igru i interakciju potaknuti jezično-govorni razvoj?

Ključne riječi:

komunikacija, jezik, govor, govorno-jezični razvoj, utjecaj okoline, jezično-govorne teškoće, prevencija, logoped, aktivnosti za razvoj govora

INFORMACIJE O EDUKACIJI

Pristup:

Pristup snimci na KoHo platformi, dostupno odmah!

Vau!😍

Snimka nema vremenskog ograničenja, dostupna je dok je ne pogledate.

Trajanje:

120 min

Kotizacija:

24 €

(uključen PDV)
Uključeno:

Edukacija, materijali, potvrda o sudjelovanju

Sudionici:

Odgojitelji, stručni suradnici u vrtićima, roditelji, studenti logopedije i pedagogije, pomoćnici u o-o procesu

Sudionici +:

Edukacija pruža općenit uvid u temu, stoga logopedima može biti korisna ako žele dodatno proširiti svoje razumijevanje ili obnoviti ključna znanja.

Zašto sve više djece ima govorno-jezične teškoće? Utjecaj suvremenog načina života

Sve veći broj djece suočava se s izazovima u razvoju govora i jezika, a stručnjaci upozoravaju da suvremeni način života ima značajan utjecaj na ovaj trend. Brze promjene u društvu, tehnologiji i obiteljskim navikama mijenjaju način na koji djeca komuniciraju i usvajaju jezik. Neki od tih suvremenih čimbenika su:

1. Smanjena verbalna interakcija u obitelji
2. Utjecaj ekrana na razvoj govora
3. Produženo korištenje duda i bočica
4. Nedostatak igre i socijalne interakcije s vršnjacima
5. Kasno prepoznavanje teškoća i manjak stručne podrške

Jezik nije genetski dar, već društveni dar. Učenje novog jezika znači postati član kluba – zajednice govornika tog jezika.

Frank Smith

Važnost okoline

Govorno-jezični razvoj nije nešto što se događa spontano – on zahtijeva interakciju, poticaje i podršku okoline. Iako biološki faktori igraju važnu ulogu, okolina i poticaji koje dijete prima svakodnevno značajno utječu na razvoj njegovog jezika i govora. Roditelji, odgajatelji i svi koji rade s djecom mogu poduzeti jednostavne, ali učinkovite korake kako bi potaknuli djetetovu komunikacijsku vještinu i spriječili moguće teškoće.

Sadržaj edukacije

01. Komunikacija – jezik – govor

  • Rastući broj govorno-jezičnih teškoća
  • Pojmovi: komunikacija, jezik, govor – što znače i kako se razlikuju?
  • Faze razvoja komunikacije, jezika i govora kod djece (do 7. godine) i savjeti za poticanje po fazama
  • Znakovi koji upućuju na moguće govorno-jezične teškoće
  • Kada se javiti logopedu?

Poznati s govornim teškoćama: Od Einsteina do Churchilla

Mnoge slavne osobe imale su govorne teškoće, ali to ih nije spriječilo da ostave neizbrisiv trag u povijesti. Albert Einstein, jedan od najvećih znanstvenika svih vremena, nije govorio do četvrte godine, a ni kasnije nije bio naročito rječit. Postoje teorije da je imao tzv. Einsteinov sindrom, koji se povezuje s kašnjenjem u govoru, ali iznimnom inteligencijom. Winston Churchill, slavni britanski premijer, borio se s mucanjem. Iako je postao poznat po svojim inspirativnim govorima, tijekom mladosti je imao velikih poteškoća s izgovorom određenih riječi. Kroz uporan rad, govorne tehnike i odlučnost razvio je stil govora koji je motivirao naciju u teškim trenucima Drugog svjetskog rata. Osim njih, Marilyn Monroe i Daniel Radcliffe također su se suočavali s govornim izazovima. Monroe je koristila svoj prepoznatljiv način govora kako bi prikrila mucanje, dok je Radcliffe, poznat po ulozi Harryja Pottera, imao dispraksiju, koja je utjecala i na njegove govorne sposobnosti.

Predavači

Vedrana Komazec Juričić

magistra logopedije

Vedrana Komazec Juričić rođena je 3. lipnja 1980. godine u Zagrebu. Srednju školu završila je 1998. godine u Jastrebarskom, nakon čega je upisala Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet u Zagrebu, smjer logopedija. Diplomirala je 2004. godine, a već sljedeće godine započela je svoj profesionalni put u Poliklinici za rehabilitaciju slušanja i govora Suvag u Karlovcu.

Tijekom svog radnog vijeka u Poliklinici Suvag, od 2005. do 2022. godine, Vedrana je stekla bogato iskustvo u radu s djecom svih dobnih skupina te odraslima, radeći kao terapeut i dijagnostičar u sustavu zdravstva. U razdoblju od 2006. do 2007. godine kratko je radila na mjestu Koordinatora Udruge slijepih grada Karlovca i Karlovačke županije.

U lipnju 2022. godine Vedrana je otvorila privatni logopedski kabinet Logos Vedri u Karlovcu, gdje nastavlja svoje djelovanje kroz prevenciju, savjetovanje, dijagnosticiranje, edukaciju i terapiju poremećaja humane komunikacije. Osim direktnog rada s djecom i odraslima, Vedrana uživa u kreiranju zabavnih aktivnosti, radnih listića i igara koje koristi u terapiji, čineći time logopedski rad zanimljivim i učinkovitijim.

Posebno se veseli kreiranju edukacija i radionica za stručnjake koji rade s djecom, kao i za roditelje, s tematikom usmjerenom na humanu komunikaciju. Cilj njezina rada je približiti važnost prevencije u logopediji roditeljima i stručnjacima kroz edukativne radionice i programe. Zbog svoje ljubavi prema kreiranju novih sadržaja za rad s djecom, Vedrana nudi i radne materijale za logopede koje sama izrađuje, čime dodatno doprinosi kvaliteti logopedskog rada.

brze poveznice

KoHo newsletter

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Prijavitese