Razvoj komunikacije, jezika i govora ključan je za cjelokupni razvoj djeteta, njegovo učenje, izražavanje potreba i emocionalnu povezanost s okolinom. No, sve veći broj djece suočava se s govorno-jezičnim izazovima koji mogu utjecati na njihovu socijalizaciju, samopouzdanje i školski uspjeh.
Ova edukacija pruža uvid u razvoj komunikacije, jezika i govora te ističe ključne okolinske faktore koji mogu negativno utjecati na taj proces. Sudionici će saznati kako prepoznati rane znakove govorno-jezičnih teškoća, kako ih prevenirati te na koje načine kroz svakodnevne aktivnosti poticati djetetov govorno-jezični razvoj.
Pitanja kojima se bavimo: Kako se razvijaju komunikacija, jezik i govor? Koji su faktori koji mogu ometati taj razvoj? Kada treba potražiti stručnu pomoć? Kako kroz igru i interakciju potaknuti jezično-govorni razvoj?
Pristup snimci na KoHo platformi, dostupno odmah!
Snimka nema vremenskog ograničenja, dostupna je dok je ne pogledate.
120 min
24 €
Edukacija, materijali, potvrda o sudjelovanju
Odgojitelji, stručni suradnici u vrtićima, roditelji, studenti logopedije i pedagogije, pomoćnici u o-o procesu
Edukacija pruža općenit uvid u temu, stoga logopedima može biti korisna ako žele dodatno proširiti svoje razumijevanje ili obnoviti ključna znanja.
Sve veći broj djece suočava se s izazovima u razvoju govora i jezika, a stručnjaci upozoravaju da suvremeni način života ima značajan utjecaj na ovaj trend. Brze promjene u društvu, tehnologiji i obiteljskim navikama mijenjaju način na koji djeca komuniciraju i usvajaju jezik. Neki od tih suvremenih čimbenika su:
Govorno-jezični razvoj nije nešto što se događa spontano – on zahtijeva interakciju, poticaje i podršku okoline. Iako biološki faktori igraju važnu ulogu, okolina i poticaji koje dijete prima svakodnevno značajno utječu na razvoj njegovog jezika i govora. Roditelji, odgajatelji i svi koji rade s djecom mogu poduzeti jednostavne, ali učinkovite korake kako bi potaknuli djetetovu komunikacijsku vještinu i spriječili moguće teškoće.
Mnoge slavne osobe imale su govorne teškoće, ali to ih nije spriječilo da ostave neizbrisiv trag u povijesti. Albert Einstein, jedan od najvećih znanstvenika svih vremena, nije govorio do četvrte godine, a ni kasnije nije bio naročito rječit. Postoje teorije da je imao tzv. Einsteinov sindrom, koji se povezuje s kašnjenjem u govoru, ali iznimnom inteligencijom. Winston Churchill, slavni britanski premijer, borio se s mucanjem. Iako je postao poznat po svojim inspirativnim govorima, tijekom mladosti je imao velikih poteškoća s izgovorom određenih riječi. Kroz uporan rad, govorne tehnike i odlučnost razvio je stil govora koji je motivirao naciju u teškim trenucima Drugog svjetskog rata. Osim njih, Marilyn Monroe i Daniel Radcliffe također su se suočavali s govornim izazovima. Monroe je koristila svoj prepoznatljiv način govora kako bi prikrila mucanje, dok je Radcliffe, poznat po ulozi Harryja Pottera, imao dispraksiju, koja je utjecala i na njegove govorne sposobnosti.
Vedrana Komazec Juričić rođena je 3. lipnja 1980. godine u Zagrebu. Srednju školu završila je 1998. godine u Jastrebarskom, nakon čega je upisala Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet u Zagrebu, smjer logopedija. Diplomirala je 2004. godine, a već sljedeće godine započela je svoj profesionalni put u Poliklinici za rehabilitaciju slušanja i govora Suvag u Karlovcu.
Tijekom svog radnog vijeka u Poliklinici Suvag, od 2005. do 2022. godine, Vedrana je stekla bogato iskustvo u radu s djecom svih dobnih skupina te odraslima, radeći kao terapeut i dijagnostičar u sustavu zdravstva. U razdoblju od 2006. do 2007. godine kratko je radila na mjestu Koordinatora Udruge slijepih grada Karlovca i Karlovačke županije.
U lipnju 2022. godine Vedrana je otvorila privatni logopedski kabinet Logos Vedri u Karlovcu, gdje nastavlja svoje djelovanje kroz prevenciju, savjetovanje, dijagnosticiranje, edukaciju i terapiju poremećaja humane komunikacije. Osim direktnog rada s djecom i odraslima, Vedrana uživa u kreiranju zabavnih aktivnosti, radnih listića i igara koje koristi u terapiji, čineći time logopedski rad zanimljivim i učinkovitijim.
Posebno se veseli kreiranju edukacija i radionica za stručnjake koji rade s djecom, kao i za roditelje, s tematikom usmjerenom na humanu komunikaciju. Cilj njezina rada je približiti važnost prevencije u logopediji roditeljima i stručnjacima kroz edukativne radionice i programe. Zbog svoje ljubavi prema kreiranju novih sadržaja za rad s djecom, Vedrana nudi i radne materijale za logopede koje sama izrađuje, čime dodatno doprinosi kvaliteti logopedskog rada.