Suradnja unutar vrtića

komunikacija, timski rad i odnosi odgojitelja, stručnih suradnika i ravnatelja

Suradnja unutar vrtića

komunikacija, timski rad i odnosi odgojitelja, stručnih suradnika i ravnatelja

Djeca rastu tamo gdje i odrasli rastu zajedno

Kvaliteta međuljudskih odnosa unutar ustanove ključan je preduvjet ne samo za ugodnu radnu atmosferu, već i za cjelokupnu kvalitetu odgojno-obrazovnog procesa. Kada su odnosi temeljeni na povjerenju, dijalogu i međusobnom poštovanju, tada raste i zadovoljstvo djelatnika, učinkovitost timova, ali i osjećaj sigurnosti i podrške koji djeca svakodnevno doživljavaju.

Edukacija Suradnja unutar ustanove pruža sveobuhvatan i praktičan uvid u izgradnju profesionalnih odnosa među zaposlenicima vrtića – odgojiteljima, stručnim suradnicima, ravnateljima i ostalim djelatnicima.

Interdisciplinarni pristup međuljudskim odnosima u ustanovi

Kroz interdisciplinarni pristup edukacija pruža široku i primjenjivu perspektivu na međuljudske odnose u vrtićkom okruženju. Polaznici će se upoznati s različitim vrstama odnosa – od privatnih do profesionalnih – i njihovim utjecajem na timsku dinamiku, kulturu ustanove i svakodnevnu suradnju. Poseban naglasak stavlja se na razumijevanje i poboljšanje tih odnosa uz pomoć alata neurolingvističkog programiranja (NLP) koji pomažu u razvoju emocionalne inteligencije, fleksibilnosti u komunikaciji i upravljanju međusobnim razlikama. Edukacija također otvara prostor za dublje razumijevanje komunikacije i suradnje između odgojitelja i stručnih suradnika.

Ključne riječi:

edukacija za odgojitelje, edukacija za pedagoge, edukacija za ravnatelje, međuljudski odnosi, suradnja u vrtiću, timski rad, komunikacija u ustanovi, profesionalni odnosi, neurolingvističko programiranje, suradnički odnosi, refleksivna praksa, zadovoljstvo na poslu, stručni suradnici, kultura suradnje, odnosi u ustanovi

Pogledajte okrugli stol i upoznajte predavačice!

INFORMACIJE O EDUKACIJI

Pristup:

Pristup snimci na KoHo platformi, dostupno odmah!

Vau!😍

Snimka nema vremenskog ograničenja, dostupna je dok je ne pogledate.

Trajanje:

5 h (2 dijela edukacije + audio edukacija + okrugli stol)

Kotizacija:

31 €

(uključen PDV)
Uključeno:

Edukacija, materijali, potvrda o sudjelovanju

Sudionici:

Odgojitelji, stručni suradnici iz vrtića, ravnatelji

Sudionici +:

Sadržaj je orijentiran na vrtiće, no uključiti se mogu i nastavnici, stručni suradnici i ravnatelji škola

Kultura ustanove nastaje iz odnosa, ne iz dokumenata

Profesionalna kultura odgojno-obrazovne ustanove ne oblikuje se planovima i pravilnicima, već svakodnevnim interakcijama među ljudima. Kultura ustanove živi u tonu pozdrava na hodniku, u načinu na koji dajemo i primamo povratnu informaciju, u spremnosti na suradnju i međusobno uvažavanje. U konačnici, to je skup odnosa koji ili podržavaju razvoj ili ga koče.

Suradnički odnosi unutar kolektiva nisu puki mehanizam organizacijskog funkcioniranja – oni su emocionalno i profesionalno ozračje u kojem svi sudionici rastu. Kvalitetna komunikacija među odgojiteljima, stručnim suradnicima i ravnateljima preduvjet je stvaranja sigurnog i poticajnog okruženja, ne samo za djecu, već i za odrasle.

Suradnja nam omogućuje da znamo više nego što bismo to mogli sami.

Paul Solarz

Suradnja ne znači isto za sve – ali svatko u njoj ima mjesto

Suradnja unutar vrtićke ustanove često se podrazumijeva, ali rijetko u potpunosti razumije. Odgojitelji, stručni suradnici i ravnatelji imaju različite profesionalne uloge, ali i različita iskustva, očekivanja i načine rada. Upravo zato pojam suradnje ne nosi isto značenje za svakoga – i tu počinju nesporazumi.

Kvalitetna suradnja nije spontana, ona se gradi

Potrebno je osvijestiti kako različiti pogledi mogu obogatiti zajednički rad, ali i prepoznati što ga može narušiti – nejasne granice, prešutna očekivanja, izostanak komunikacije ili nedostatak međusobnog uvažavanja.

Ova edukacija otvara prostor za sigurno istraživanje tih tema: kako izgleda suradnja kad je uspješna, što je sputava, a što osnažuje. Kroz konkretne primjere iz prakse, sudionici će promišljati o vlastitoj ulozi u stvaranju poticajnih odnosa, važnosti međusobne podrške i zajedničkom fokusu – a to je uvijek dobrobit djece.

Jer iako suradnja ne izgleda isto za sve, ona postaje snažna upravo kada se svi u njoj osjete viđenima, vrijednima i uključeni.

Sadržaj edukacije

Međuljudski odnosi - učinkovite komunikacijske strategije (1. dio)

  • Definicija i razlikovanje međuljudskih odnosa
  • Okviri ponašanja i osobni filteri ponašanja
  • Mape svijeta
  • Tuđe cipele
  • Novi okviri ponašanja

Sadržaj edukacije

Suradnički odnosi unutar ustanove (2. dio)

  • Važnost i značenje suradničkih odnosa u ustanovama RPOO
  • Komunikacija i timski rad
  • Odgovornost i organizacijski razvoj ustanove
  • Uloga ravnatelja u poticanju suradničkih odnosa
  • Uloga pedagoga u razvoju profesionalnih odnosa
  • Prepoznavanje i prevladavanje prepreka u suradnji
  • Suradnički odnosi kao osnova za refleksivnu praksu i inovacije

Sadržaj edukacije

Izgradnja odnosa stručnih suradnika i odgojitelja (3. dio)

  • Usporedba područja rada odgojitelja i stručnog suradnika pedagoga – sličnosti, razlike i poveznice
  • Izazovi i prepreke u održavanju profesionalnih odnosa
  • Uloga stručnog suradnika kao podrška odgojitelju
  • Primjeri dobre prakse suradnje u svakodnevnom radu, na projektima i stručnim usavršavanjima
  • Stručni suradnik kao „most“ između odgojitelja i roditelja

Sadržaj edukacije

Okrugli stol: Izazovi i potencijali suradnje unutar ustanove (4. dio)

  • Kroz strukturirani dijalog potaknut ćemo raspravu o izazovima, dilemama i dobrim praksama vezanim uz međuljudske odnose i suradnju u vrtićkoj ustanovi.
  • Dostupno kao snimka

Sadržaj edukacije

Audio edukacija (5. dio)

  • Slušni sadržaj dostupan putem mobitela ili računala
  • Kako zajedništvo doprinosi kvaliteti skrbi i obrazovanja djece
  • Uloga međusobne podrške u timu – emocionalna podrška i dijeljenje resursa kao temelj pozitivnog radnog okruženja
  • Pripremila: Sanja Sajko

Sadržaj edukacije

Sadržaj edukacije

Sadržaj edukacije

Sadržaj edukacije

Priča o slijepcima i slonu

U jednom davnom kraljevstvu živjela je skupina slijepaca. Jednog dana, u selo je stigao kraljev slon – veličanstvena životinja kakvu nitko od njih nikada nije dotaknuo. Vijest se brzo proširila, a slijepci su zamolili da im se dopusti da upoznaju tog slona. Kraljev sluga, videći priliku za zanimljiv susret, doveo ih je do slona i rekao: ,,Evo ga pred vama. Možete ga dotaknuti, ali samo po jedan od vas istovremeno." I tako je prvi slijepac prišao slonu i uhvatio ga za surlu. Osjetivši njezinu gipkost i snagu, uzviknuo je: ,,Slon je poput debele zmije!" Drugi je dotaknuo nogu, čvrstu i okruglu poput stupa. ,,Ne, ne", rekao je, "slon je poput kamene kolone!" Treći je dohvatio kljovu i uzbuđeno rekao: ,,Sasvim ste u krivu! Slon je poput koplja, gladak i čvrst!" Četvrti je osjetio uho, široko i valovito, i rekao: ,,Ne znate ništa – slon je poput lepeze, širok i mekan!" Peti je dotaknuo trbuh i odmah zaključio: ,,Griješite svi – slon je kao zid, ogroman i snažan!" Šesti je uhvatio rep, koji mu se učinio dug i tanak, te rekao: ,,Slon je očito poput užeta!" I tako su svi tvrdili svoju istinu, uvjereni da su u pravu – jer su ono što su doživjeli kroz dodir smatrali cjelokupnom istinom. A sluga, koji je sve to promatrao, tiho je rekao: ,,Da ste razgovarali jedni s drugima i pokušali složiti ono što ste osjetili u zajedničku sliku, možda biste zajedno razumjeli kako slon zaista izgleda."

Predavači

Nataša Barišić

Asistentica na Odjelu za pedagogiju i doktorandica pedagogije

Nataša Barišić završila je dvopredmetni studij pedagogije i geografije na Sveučilištu u Zadru. Od 2018. godine zaposlena je kao asistentica na Odjelu za pedagogiju, a godine 2020. upisuje doktorski studiji „Kvaliteta u odgoju i obrazovanju“. U svibnju 2024. godine uspješno brani sinopsis disertacije pod nazivom: Kvaliteta ustanova ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja kroz samoprocjenu refleksivne prakse odgojitelja, pedagoga i ravnatelja. (Su)autorica je nekoliko članaka od kojih su: Dom Sveti Frane, Cooperation of parents and preschool institutions in preparing children for school i The influence of media and technology on the education of children. Sudjelovala je na brojnim domaćim i inozemnim konferencijama, doktorskoj ljetnoj školi u Valenciji i drugim stručnim usavršavanjima vezanim za polje pedagogije i područje ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja. 

Ivana Žužić

Međunarodni trener osobnog razvoja i NLP Master EANLP

Ivana Žužić je izvorno magistra primarnog obrazovanja koja svoj profesionalni put započinje u Velikoj Britaniji odmah po završetku fakulteta. Nakon rada u britanskom internatu vraća se u Zagreb gdje nastavlja raditi u obrazovanju djece i odraslih.

Kroz svoj rad uočava potrebu za holističkim pristupom u odgoju i obrazovanju te se počinje službeno educirati na području pozitivne psihologije i neurolingvističkog programiranja. Napušta obrazovni sustav i okreće se radu s odraslima i obiteljima te postaje međunarodni trener osobnog razvoja (Coach ICI, Wingwave coach) i NLP Master EANLP (Majstor neurolingvističkog programiranja). 

Danas radi u vlastitoj praksi “Iholistika” kao trenerica osobnog razvoja i edukatorica. Nastavlja se educirati na području osobnog razvoja i međuljudskih odnosa te mentalnog zdravlja.

Anamaria Burčul

Magistra engleskog jezika i književnosti i pedagogije

Otkako je zaposlena u dječjem vrtiću Gardelin, Pakoštane pomaže unaprjeđenju kvalitete odgojno-obrazovnog rada u ustanovi te pruža podršku odgojiteljicama Vrtića. Isto tako, promiče važnost kontinuiranog stručnog usavršavanja unutar i izvan ustanove. Od samih početaka sudjelovala je u brojnim edukacijama. U suradnji s kolegicama, provodi CAP program u odgojnim skupinama te je voditeljica više projekata na razini ustanove.

Iva Marić

Magistra francuskog jezika i književnosti i magistra pedagogije

Od prosinca 2020. godine radi u dječjem vrtiću „Vrška vila“ kao stručni suradnik pedagog. U radu svakodnevno promiče vrijednosti predškolske ustanove u kojoj djeluje. Osim planiranja i organizacije odgojno - obrazovnog rada, svakodnevno surađuje s roditeljima i širom društvenom zajednicom. Kao koordinator projektnih aktivnosti i voditelj programa stručnog usavršavanja promiče uvođenje suvremenih metoda i oblika rada. Kontinuirano se usavršava, sudjelujući na edukacijama u organizaciji vanjskih ustanova u sustavu odgoja i obrazovanja. S obzirom na kompleksnost i dinamiku odgojno - obrazovnog sustava, smatra kako je cjeloživotno obrazovanje ključno za daljnji razvoj i doprinos u praksi.

brze poveznice

KoHo newsletter

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Prijavitese