Opis izlaganja - siječanj 2024.

Pročitajte koje teme nas očekuju na aktualnom Pauku-u i tko će nam predstaviti svoje primjere dobre prakse.
Pauk postaje prepoznatljiv ''tradicionalan'' događaj koji organiziramo zajedno s Vama. Veseli nas velik broj prijava izlagača, kao i brojna zajednica sudionika koja se inspirira divnim primjerima.

prijava

Dinosauri u vrtiću

Dinosauri svaku generaciju djece fasciniraju pa je tako započeo i ovaj projekt. Kroz različite likovne, glazbene, istraživačke i dramske aktivnosti upoznavali smo život različitih vrsta dinosaura. Sve to povezali smo i suradnjom s majkom arheologicom kroz radionicu na dvorištu vrtića te su djeca tako naučila razliku između paleontologa i arheologa.

ivana vičić

Radi kao odgojiteljica u jednom zagrebačkom vrtiću već 18 godina. Osim u vrtiću, čitala je djeci slikovnice i vodila likovne radionice, animirala djecu na ljetovanjima i glumila u amaterskoj kazališnoj družini. Završila je edukacije NTC-a Ranka Rajovića, folklorno stvaralaštvo Gorana Kneževića, pripovijedanja (storytelling) te mnoga druga iz likovnog, glazbenog i tjelesnog područja. Zadnjih godina educirala se u korištenju digitalnih alata koje koristi u svakodnevnom radu s djecom. Stalna je članica CAP (Child assault prevention) tima s kojim vodi radionice za djecu s ciljem prepoznavanja i sprečavanja zlostavljanja djece. U slobodno vrijeme istražuje svoje kreativne mogućnosti u obnavljanju namještaja, izradi dekoracija, šivanja, sviranja i svega što joj padne na pamet.

Suradnja s roditeljima

Polazeći od toga da je roditelj primarni i najvažniji odgojitelj svoje djece, vrtići osim odgojno-obrazovne uloge unutar same ustanove, imaju zadaću pružiti suvremenoj obitelji potpunu potporu u odgoju i obrazovanju. Suradnja roditelja i vrtića jedan je od najvažnijih preduvjeta za optimalan rast  i razvoj. Noseći se sa svim izazovima i stalnim promjenama današnjeg društva odgojitelji kao kompetentni stručnjaci u vrtićima imaju važnu ulogu u izgradnji partnerskog odnosa dijete – roditelj – odgojitelj – vrtić. U radu ćemo prikazati primjer dobre prakse o suradnji i uključivanju roditelja u život skupine mlađe vrtićke dobi. Prikazani su različiti primjeri suradnje i mogućnosti uključivanja roditelja u život vrtića, poput tematskih gostovanja roditelja u skupini, organiziranja božićnog sajma, priprema izložba dječjih radova u knjižnicama.

PRIJAVA

Petra Fijan i jelena šošić

Petra Fijan, mag. praesc. educ. već duži niz godina radi kao odgojitelj u DV Bukovac u Zagrebu. Više od deset godina aktivno je u programu ranog učenja engleskog jezika. Aktivni je voditelj CAP radionica u vrtiću. Kontinuirano se stručno usavršava na brojnim edukacijama u svrhu unapređivanja svog odgojno obrazovnog rada. 

Jelena Šošić, odgojitelj predškolske djece radi preko dvadeset godina u DV Bukovac.   Vodila je UNICEF radionice za roditelje „Rastimo zajedno“, završila je Ethno edukaciju Gorana Kneževića te se kontinuirano usavršava seminarima i edukacijama.

Projekt Mač(š)ka i zec – Slikovnica kao multimedij

U skupini je primijećen pojačan interes za promatranje ilustracija slikovnica te za izrađivanjem vlastitih slikovnica. Potaknuti dječjim crtežom mačke i zeca, uz poticajna pitanja, nastala je priča ''Mačka i zec'' koju su osmislila djeca. Tijekom projekta uspješno je realizirana prva izvrnuto-obrnuta dvojezična dječja slikovnica. Slikovnica sadržava QR kod kojim se pristupa digitalnoj slikovnici. Snimljena je animacija priče u kojoj su roditelji sinkronizirali likove. Kroz sam projekt „Mač(š)ka i zec“ djeca su usvojila i razvila viši stupanj tolerancije, međusobno uvažavanje, poštivanje različitosti, znatiželju, kreativnost te viši stupanj senzibiliteta za čakavsko narječje. Pokazali su snalažljivost u traženju informacija, istraživanju te kritičkom zaključivanju. U projekt su uključeni vanjski suradnici, lokalna i šira zajednica te roditelji kako bi se uspješno realizirale dječje ideje.

Ana Kinkela i Maja Ljubičić

Ana Kinkela diplomirala je na Visokoj učiteljskoj školi u Rijeci. Radi kao odgojiteljica predškolske djece u Dječjem vrtiću Vladimir Nazor u Kastvu. Redovito se dodatno usavršava na raznim edukacijama. Posebno područje interesa u odgojno-obrazovnom radu s djecom su joj likovne i glazbene aktivnosti, kao i očuvanje kulture i tradicije njenog zavičaja. 

Maja Ljubičić odgojiteljica je djece rane i predškolske dobi. Pohađala je preddiplomski studiji Ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja na Učiteljskom fakultetu u Rijeci. Diplomirala je 2006. god na temu Slikovnica u životu predškolskog djeteta - slikovnica kao igračka. Svoje obrazovanje nastavlja na diplomskom sveučilišnom studiju u Rijeci. 2018. godine obranila je magistarski rad pod naslovom ''U potrazi za „muškim modelom“ stavovi odgajateljica o muškim odgajateljima'' te stekla akademski naziv magistra ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja. U svom odgojno - obrazovnom radu s djecom rane i predškolske dobi dijeli strast za kreativnim i stvaralačkim izražavanjem i stvaranjem.

I moj glas se čuje

Tijekom planiranja radionice za roditelje na temu oplemenjivanja i obogaćivanja poticaja na vanjskom dvorištu uključili smo djecu i njihove ideje. Nekoliko tjedana djeca su glasovanjem birala poticaje koje bi željela imati u dvorištu. Nakon izglasana dva prijedloga s najviše glasova – kućica na travi i sprave za vježbe, inženjer i djeca su odredili najsigurnija mjesta za realizaciju te izradili projektnu dokumentaciju. S dobrim argumentima i projektnim nacrtom djeca su poslala zahtjev za sastanak s ravnateljicom, na kojem su ishodili dozvolu za početak radova. Roditelji i djeca su na radionici zajedno izradili dio zamišljenih ideja. Za vrijeme trajanja projekta na hodnicima i odgojnim skupinama bila je izložena dječja dokumentacija.

PRIJAVA

Nika Bagarić

Nika Bagarić je odgojiteljica 20 godina u dječjim vrtićima. Voditeljica je Rastimo zajedno radionica za roditelje i odgojitelje i Montessori odgojitelj, pohađala je Cap radionice i Kazalištem protiv nasilja. Suorganizatorica je nekoliko skupova u Udruzi odgojitelja Verižice. Posljednjih desetak godina redovno izlaže na stručnim skupovima i skupovima u organizaciji raznih udruga za odgojitelje.

DV Sesvete – prvi vrtić s nagrađenom inovacijom na međunarodnoj izložbi inovacija INOVA 2023.

Vlastito iskustvo u području inovacija, tehničkog i digitalnog stvaralaštva potaklo me je na razmišljanje:  „Je li moguće izraditi inovaciju s djecom predškolske dobi?“                          Naša odgojna skupina Leptirići sudjelovala je na 23. izložbi inovacija učenika zagrebačkih osnovnih škola, srednjih škola i studenata s međunarodnim sudjelovanjem s interaktivnom digitalnom slikovnicom „Avanture leptirića Zooma“. Slikovnica je zbirka priča koja su djeca u suradnji s roditeljima trebala osmisliti kao nastavak prvobitne priče o leptiriću Zoomu koju smo započeli u vrtiću. Slikovnica ima i interaktivne sadržaje poput audio zapisa pjesama, edukativnih sadržaja, likovnih radova djece i virtualnih igara. Na završnoj dodjeli nagrada 24. 5. 2023.osvojili smo zlatnu medalju za sudjelovanje na izložbi te nagradu za naj-tim izložbe. Kolegica Martina Polanec i ja smo osvojile nagradu za najkreativnije mentore izložbe. Osvajanjem zlatnog odličja na izložbi INOVA MLADI dobili smo mogućnost izlaganja naše inovacije na izložbi INOVA BUDI UZOR.

Leona Nekret-Katić

Leona Nekret-Katić je odgojitelj mentor, radi u DV Sesvete u Zagrebu. Područje posebnog interesa su joj: glazba – voditeljica je Glazbenog programa 20 godina; digitalni alati – osobito oni koji potiču bilo koji oblik stvaralaštva, tehničko stvaralaštvo, inovacije – sudjelovala je na međunarodnoj izložbi inovacija INOVA BUDI UZOR 2016. te je osvojila dva zlata i jedno srebro za uspješan nastup i to iskustvo uspjela je omogućiti djeci matične skupine ove godine. Autorica je vrtićkih himni, kantautor. Pokretač je i glavni urednik web časopisa vrtića „Kroz prozor vrtića“, kreator i uređivač web stranice skupine. Ima iskustvo u E-Twinning projektu – sukreator je projekta „Animal kingdom“ koji je provođen od rujna 2022. do lipnja 2023.g. Zadnje dvije godine jača kompetencije u području STEAM-a. Implementirala ga je u odgojno-obrazovnoj praksi i voditelj je STEAM tima u vrtiću. Sudjelovala je kao inicijator, motivator i koordinator izrade timske inovacije s djecom i roditeljima te ju izlagala s djecom na međunarodnoj izložbi inovacija INOVA MLADI i INOVA BUDI UZOR 2023. za koju su osvojili dva zlatna odličja i dvije posebne nagrade : za naj tim i najkreativnije mentore.

Vuna i filc kao medij u predškolskom odgoju (Stvaranje predstave i likova iz odabranog djela – waldorfska predstava)

Woollina Vilionica - radionica ima za cilj približiti i upoznati djecu sa ljepotama izrade čudesnih bića od vune i filca, vila, patuljaka, cvijeća i svih likova iz mašte pomoću prirodnog materijala. Vuna i filc su prirodni i ekološki materijal, upotrebom vune i filca za izradu igračaka potičemo stvaralaštvo na održiv način. Učimo tradicionalne vještine izrade predmeta i igračaka od vune i filca. Razvijamo finu motoriku, taktilne podražaje, koordinaciju oko-šaka, maštu i verbalno izražavanje i strpljenje u timskom radu. Napravljene tehnikom ručnog rada i 100 % vune bez primjese sintetičkih vlakana i biranim dodacima i aplikacijama koje izrađujemo sami ili od recikliranih predmeta čime čuvamo prirodu, potičemo stvaralaštvo i vraćamo zajednici vrijednost. 
Program rada odobren od Agencije za odgoj i obrazovanje.

PRIJAVA

Nikolina Jerković i Katarina Podvorec

Katarina Podvorec već dugi niz godina radi s djecom i mladima kroz kreativne radionice. Kroz njene radionice prošlo je puno generacija djevojčica i djevojaka te je njena ljubav prema pisanju i kreativnom radu pretočila u koncept radionica s vunom i filcom i jako uživa u tome. 

Nikolina Jerković, dizajnerica po struci, waldorfski odgojitelj s dugogodišnjom praksom u radu s djecom kroz kreativne radionice, promiče waldorfske principe pedagogije i stvara nove kreativne i edukativne sadržaje te je zajedno s Katarinom koautorica knjiga za djecu. U vunu i filc se zaljubila na prvi pogled te sa djecom oživljava likove iz mašte.

Važnost suradnje vrtića i škole, primjeri dobre prakse

Predavanjem će biti prezentiran rad učenika u projektu Climate Action Project s naglaskom na važnost razvijanja učeničkih kompetencija 21. stoljeća kao i suradničkog učenja. Tijekom odvijanja projekta, učenici su učili o uzrocima i posljedicama klimatskih promjena, izrađivali sjemenske bombe te imali online radionicu s djecom vrtićke dobi iz Dječjeg vrtića Jovan Jovanović Zmaj, Pirot,a koji su također bili uključeni u projekt. Koji su benefiti suradnje škole i vrtića, kako djeca to prihvaćaju, koje aktivnosti možemo zajedno provoditi te zašto je ovakav oblik suradnje važan, bit će osnova predavanja uz primjere iz prakse.

danijela maurac

Danijela Maurac je učiteljica mentorica s dvadeset dvogodišnjim radom u prosvjeti. Od 2015. godine radi kao stalni zaposlenik na mjestu učiteljice razredne nastave u Osnovnoj školi Bol, Split. Dvije godine je radila pri Centru za socijalni rad kao nadzornica obitelji korisnika Centra i završila napredni tečaj za miritelja. Učiteljica je koja smatra cjeloživotno učenje važnim te se redovito educira želeći unaprijediti svoje učiteljske kompetencije. Kontinuiranim učenjem, sudjelovanjem na raznim seminarima, webinarima, natjecanjima, itd. stekla je uvjet za napredovanje u zvanje učitelja mentora, a što je i ostvarila tijekom školske godine 2021./2022. Koordinatorica je Erasmus+ projekta „Cultural Bridges in Europe” u Osnovnoj školi  Bol,Split u trajanju od 2020.-2023.godine. Članica je eTwinning zajednice kao i EU Code Week Leading Teacher za Hrvatsku te s učenicima sudjeluje u raznim međunarodnim projektima za koje su dobili i oznake kvalitete. Objavljivala je članke na obrazovnim portalima u Hrvatskoj, ali i platformama EU CodeWeek i Scientix. Učiteljica je koja vjeruje da škola mora kontinuirano poticati učenike na razvijanje učeničkih kompetencija koje će im omogućiti da stečena znanja primjenjuju u svakodnevnom životu. Čitanje, igra, kreativnost i projektna nastava imaju ključnu ulogu u tome.

Poticanje kognitivnog razvoja djece predškolske dobi „Putujem i učim- Hrvatska“

Sudjelovanje djece u očuvanju kulturne baštine je od velikog značenja. Tradicija, kultura i povijest ono su što jedan narod čini jedinstvenim, običaji se prenose na buduće generacije, a kod djece se budi ljubav  prema svojoj tradiciji i kulturi. Hrvatska tradicijska kultura bogata je riznica različitosti koja su djeci bila poticaj za kreativno i likovno stvaralaštvo. Prilog tome može se navesti veliki angažman baka koja su svoja iskustva i običaje svog kraja prenosila  djeci. Zajedno smo krenuli na imaginarna putovanja i upoznavanje hrvatske kulturne tradicije. Svaka regija obilježena je prepoznatljivim simbolima, običajima, nošnjama, kulturnim znamenitostima, prirodnim ljepotama, glazbom, okusima, mirisima…Od makete Markove crkve, Pulske arene, tartufa, vučedolske golubice, šibenske kape, arancina, zvončara, svečanog ruha….različitog likovnog stvaralaštva do interaktivne slikovnice.

PRIJAVA

Dubravka Šačić I Daniela Vidović

Dubravka Šačić je odgojitelj savjetnik u DV Sesvete s 30 godišnjim radnim iskustvom. U svom radu otvorena je i fleksibilna za različita iskustva s djecom, promatra proces njihovog učenja i razvoja, te sukladno tome kreira poticajno materijalno okruženje, uzimajući u obzir individualne sposobnosti, potrebe i interes djeteta. Područje posebnog stručnog interesa iskazuje za kineziološke aktivnosti predškolske djece, kontinuirano radi na razvoju motoričkih sposobnosti djece. Bila je voditelj je kraćeg sportskog programa u vrtiću i voditelj igraonice za potencijalno darovitu djecu. Od ostalih aktivnosti sudjelovala je u dramsko-scenskoj družini odgojitelja dječjeg vrtića, a  ima članstvo i iskustvo rada u timu za primjenu „Cap-programa“.

Daniela Vidović je odgojitelj  djece predškolske dobi, radi u DV „Sesvete“ u Zagrebu. Smatra da je uloga odgojitelja izrazito kompleksna i odgovorna, te je potrebno biti motiviran uz odgovarajuće sposobnosti. Područje interesa joj je široko. Otvorena je za nova iskustva, nadograđivanje i profesionalno usavršavanje kako bi razvila potrebne kompetencije. Trenutno radi u skupini s djecom u 5. i 6. godini života u koju su uključena i djeca sa specifičnim teškoćama. U svoj rad nastoji primijeniti znanja i vještine stečene na praktičnoj edukaciji za odgojitelje i stručne suradnike za pružanje podrške djeci s teškoćama u razvoju. Sudjelovala je na raznim edukacijama koje obuhvaćaju područje STEAM-a, digitalnih alata, logoterapije u odgoju i obrazovanju, filmske pismenosti, storytellinga, artfulness koncepta, Ntc sustavu učenja. 

Integracija pokreta u projektu

Kretanje je primarna potreba pojedinca koja omogućuje aktivaciju mišića čovjekova tijela i osjeta koji sve informacije šalju u mozak. Povezanost učenja kroz pokret omogućuje brže i lakše pamćenje, što vodi ka kognitivnom razvoju mozga. Vrijednost kretanja vidi se u tome da potiče kreativnost, povećava motivaciju za učenje i igru. S obzirom da je dijete cjelovito biće, vrlo je važno pokret implementirati u svakodnevni odgojno-obrazovni rad. Prateći interese, potrebe i mogućnosti djece, promišljamo aktivnosti, poticaje i stvaramo takvo okruženje u kojem djeca imaju priliku istraživati i učiti na način, a da su tjelesno aktivna. Na ovom izlaganju predstavit će se upravo dio toga i prikazati na koji način smo integrirali pokret u projekt “Dinosauri”, te pritom podržali interese djece.

Mihaela Vukelić

Mihaela Vukelić Riječanka je rođena 12.12.2000. Svoj odgajateljski put započinje obrazovanjem na prijediplomskom studiju ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja pri Učiteljskom fakultetu u Rijeci. Trenutno je na drugoj godini diplomskog studija. Iako je mlada, redovito se stručno usavršava, a područje posebnog stručnog interesa joj integracija pokreta u svakodnevni odgojno-obrazovni rad, kao i rad na povezivanju likovnog izražavanja i djetetovog cjelovitog razvoja. U slobodno vrijeme piše poeziju, igrokaze. Članica je Foto kluba Rijeka, te redovito sudjeluje na fotografskim izložbama. Veliki je zaljubljenik u more koje joj je vječita inspiracija da u svemu pronađe nešto dobro.

To sam ja - super je biti različit

Potaknuti dolaskom dječaka sa Down sindromom u odgojnu skupinu započinjemo s aktivnostima svijesti o sebi i drugima u našem okruženju sa ciljem razvijanja senzibiliteta prema osobama s teškoćama. Također istodobno organiziramo edukativni roditeljski sastanak sa svrhom približavanja i upoznavanja roditelja s Down sindromom te samim pojmom inkluzije. Da bi potaknule prihvaćanje svakog djeteta odlučile smo uključiti roditelje kao aktivne sudionike odgojno-obrazovnog procesa. Na ovaj način svako dijete je dobilo priliku zadovoljiti svoja prava, a interes roditelja i djece bio je velik tijekom cijelog projekta. Aktivnost kojom smo htjeli usmjeriti djecu na promatranje svojih prijatelja bila je plakat „To sam ja „ koji su djeca izrađivala sa svojim ukućanima. Plakati su stavljeni u prostor sobe dnevnog boravka te su u razini dječjih očiju kako bi djeca svakodnevno mogla promatrati fotografije i natpise.  Ovakvim pristupom sudionici shvaćaju da smo svi različiti i da imamo jednaka prava, prepoznaju važnost vlastitog djelovanja u vrtiću, razvijaju svijest da osobe s teškoćama žive u njihovoj okolini.

PRIJAVA

Ivana Džoja

Ivana Džoja je magistra predškolskog odgoja i obrazovanja, te je u dječjem vrtiću „Vrtuljak“ zaposlena od 2007. godine. Posebna područja interesa su joj rad na projektima i suradnja sa roditeljima. Voditelj je interesne skupine pod nazivom „Suradnja sa roditeljima“ te je sudjelovala na nekoliko smotri i međunarodnih konferencija gdje je prezentirala projekte provedene sa djecom. Promovirana je u odgojitelja mentora 2021.

Šuma – korištenje šireg prirodnog okruženja u kontekstu odgojno obrazovnog procesa

Prirodno okruženje, osobito šumu, prikazali smo kao stalno promjenjivo mjesto za igru i učenje. Čestim odlascima u  šetnje šumom, djeci je pružena mogućnost da neprestano istražuju, otkrivaju nove prirodne zakonitosti i dolaze do spoznaje o povezanosti svih živih bića na Zemlji: čovjeka, biljaka i životinja. Prirodni materijali koje smo koristili u obogaćivanju odgojno obrazovnog procesa pružili su djeci mnoštvo iskustvenih vrijednosti. Uključivši roditelje u naše odgojno obrazovne aktivnosti, osobito tijekom izleta u šumu, potakli smo ih na osvještavanje važnosti boravka u prirodi, gdje s djecom mogu uživati u kretanju, istraživanju i aktivnom odmoru. S obzirom da naš Vrtić nosi priznanje Eko škole / vrtića, ovakvim izborom odgojno obrazovnog djelovanja dali smo svoj doprinos življenju kurikularne vrijednosti, vodeći se postavkom: „Učimo iz, u i s prirodom“.

Mišela Combaj i Anita Mucak

Mišela Combaj je odgojitelj savjetnik, te radi u Dječjem vrtiću: „Leptir“ u Sesvetama. Završila je nakon studija predškolskog odgoja na Učiteljskoj akademiji u Zagrebu, Teološko -  katehetsko doškolavanje za vjerski odgoj djece predškolske dobi, te je mentor studentima KBF-a. Tijekom pedagoške godine 2022./2023. kao predavač – vanjski suradnik je sudjelovala u izvođenju nastave u sklopu kolegija Metodičke vježbe. Pored toga što je već sedam godina koordinator UNICEF – ovog Programa: „Škole za Afriku“, ove pedagoške godine koordinira provođenjem Projekta: „Naša mala knjižnica“. Provođenjem CAP – Programa i Kurikula Otpornosti, potiče djecu primjenjivim strategijama samozaštite i pronalaženja različitih rješenja problema s kojima bi se mogli susresti.

Anita Mucak je rođena 3.rujna 1986. Godine. Udana je i majka je dvije djevojčice od 9 i 7 godina. Živi u Zagrebu, te radi u Dječjem vrtiću: „ Leptir“. 2009. godine, pri Sveučilištu u Zagrebu, Učiteljskom fakultetu u, Odsjeku u Petrinji stječe naziv Stručna prvostupnica (Baccalaurea) predškolskog odgoja. U odgojno obrazovnom sustavu  radi 15 godina. Trenutno radi u skupini djece u dobi pred polazak u školu kao odgojitelj za podršku djetetu s autizmom. Motivirana je za cjeloživotno učenje i profesionalni razvoj, te rado prisustvuje raznim edukacijama i radionicama. Pohađala je Montessori edukacije u stručno razvojnom centru Dječjeg vrtića: „Srčeko“.

Scenska lutka u ulozi voditelja govorno-jezičnih aktivnosti

Scenska lutka izražajno je sredstvo lutkarstva, a animira ju glumac – lutkar posuđujući joj svoj glas i energiju, udahnjujući joj tako život. Osim sveopće poznate primjene scenske lutke u odgojno-obrazovnom radu, poseban interes posvećujem lutki kao stalnom ili povremenom članu odgojne skupine. Igre scenskom lutkom govorne su igre, a djetetu služe kako bi jezičnim simbolima izrazilo svoje misli i osjećaje te ga na prirodan i jednostavan način poziva na komunikaciju. U provedbi govorno-jezičnih aktivnosti stavlja fokus na razgovor ili priču. Svojim izlaganjem pružam uvid u tijek aktivnosti u kojima je scenska lutka u potpunosti preuzela ulogu voditelja i samim tim postala poveznicom između stvarnog svijeta i svijeta mašte dopuštajući djetetu da nesputano otplovi u čaroliju učenja i usvajanja novih vještina.

PRIJAVA

Ana Valentić Rimay

Ana Valentić Rimay svoj odgajateljski staž započinje 2008. Kao pripravnica Dječjeg vrtića Sisak Stari u kojem je i danas zaposlena. U suradnji s Gradskim muzejom Sisak i Kulturno-povijesnim centrom Sisačko-moslavačke županije provodi edukativne radionice namijenjene djeci predškolske dobi. Članica je amaterske lutkarske družine Perlice. Svo slobodno vrijeme provodi sa svoja tri sina.

Integracija STEAM aktivnosti u odgojno-obrazovnu praksu mlađe vrtićke skupine

Djeca se često smatraju "rođenim znanstvenicima" zbog svoje prirodne radoznalosti, istraživačkog duha i spremnosti na učenje iz okoline. Upravo ova prirodna sklonost djecu čini posebno prilagodljivima za integraciju STEAM (znanost, tehnologija, inženjering i matematika) koncepta u odgojno-obrazovnu praksu. Odgojno-obrazovna skupina "Školjkice" uključila se u eTwinning projekt "STEAMati od vrtića" koji se temelji na upoznavanju STEAM područja kroz organizaciju raznih pokusa vezanih za znanost, tehnologiju, inžinjerstvo, umjetnost i matematiku. Nadalje, naglasak stavlja na poticanje djece na  istraživanje, raspravljanje, stvaranje, te dijeljenje svojih otkrića s drugim sudionicima projekta.  U radu će biti istražena integracija STEAM aktivnosti u odgojno-obrazovnom okružju mlađe vrtićke skupine "Školjkice". Posebno će se naglasiti iskustva stečena tijekom sudjelovanja u eTwinning projektu "STEAMati od Vrtića". Kroz analizu aktivnosti, biti će prikazano kako je prilagođavanje STEAM pristupa potrebama mlađe djece poticalo njihov istraživački duh, potrebu za timskom suradnjom te razvoj stvaralačkog pristupa unutar redovitih odgojno-obrazovnih aktivnosti.

Tena Bortas

Tena Bortas, magistra ranog i predškolskog odgoja, radi kao odgojiteljica u DV "Slavuj". Sa strašću za STEAM područjem, posebno je aktivna na eTwinning platformi. Njezin fokus usmjeren je na poticanje dječje znatiželje i ljubavi prema učenju kroz inovativne metode. Kroz aktivnosti zasnovane na znanosti, tehnologiji, inženjeringu i matematici, Tena u svojem radu oblikuje edukativno okruženje koje potiče kreativnost i istraživački duh.

Doprinos prepoznatljivosti ustanove na lokalnoj i nacionalnoj razini

U svom izlaganju Doprinos prepoznatljivosti ustanove na lokalnoj i nacionalnoj razini cilj nam je upoznati sudionike konferencije sa suradničkom i istraživačkom metodom rada u učenju i poučavanju i povezivanjem učitelja i učenika u gotovo obiteljsku vezu. Naš motiv je malu „seosku“ školu dovesti na razinu velikih škola u gradovima uključujući se u razne projekte, natjecanja i sudjelujući u raznim aktivnostima. Također, sudionike ćemo upoznati s proteklim, trenutnim i budućim aktivnostima i planovima, te ćemo iznijeti prednosti i nedostatke s kojima se svakodnevno susrećemo radom u maloj sredini. U svom radu uvijek se vodimo mišlju da sve što radimo, radimo za djecu, školu i zajednicu, no nevjerojatno kako razumijevanje i podrška okoline ima jako velik utjecaj na naš rad, te postaje glavni motivator za dalje.

PRIJAVA

Valentina Blašković i Gordana Bertović

Valentina Blašković, rođena 4. veljače 1987. u Ogulinu. Diplomirala je 2011. godine na Učiteljskom fakultetu u Zagrebu i stekla zvanje magistre primarnog obrazovanja s modulom Informatika. Radi kao učiteljica Informatike u Prvoj osnovnoj školi Ogulin. Dobitnica je nagrade Ministarstva za najbolji digitalni obrazovni sadržaj te je dobitnica nagrade MZO za najuspješnijeg odgojno-obrazovnog djelatnika 2018./2019., 2019./2020, 2020./2021., 2021./2022. i 2022./2023. Dobila je Godišnju nagradu Hrvatskog Robotičkog Saveza za edukaciju u robotici i godišnju nagradu Hrvatske zajednice tehničke kulture, a dodijeljena joj je i Državna nagrada za tehničku kulturu – Faust Vrančić. Sudjelovala je u izradi inovativnih metodičkih preporuka te je snimala video lekcije za učenike od 1. do 4. razreda u projektu Ministarstva, Škola za život i i-nastava. 

Gordana Bertović, prof. vjeronauka, savjetnica u zvanju, zaposlena kao vjeroučiteljica u Prvoj osnovnoj školi Ogulin, predaje vjeronauk od 1. – 8. razreda u PŠ Bernarda M. Luketića u Zagorju Ogulinskom. Pohađala je treninge koje je organiziralo Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Agencija za znanost I obrazovanje, Visoko učilište Algebra, Britisch Council,  i Microsoft, završila trening Mentoring+ (vještine razvojnog mentorstva). Stekla je Microsoftov certifikat -  MIE eXpert (Microsoft Innovative Educator). Sudjelovala je u izradi inovativnih metodičkih preporuka te je snimala video lekcije za učenike od 1. do 4.razreda u projektu Ministarstva, Škola za život i i-nastava. Od Hrvatskog sabora kulture primila je priznanje za 25-godišnji i 30-godišnji rad na širenju i razvijanju kulturno-umjetničkog amaterizma i hrvatske kulture,Dobitnica je nagrade MZO za najuspješnijeg odgojno-obrazovnog djelatnika u šk. god. 2020./2021. i 2022./2023.

Digitalni alati u projektu matematika u prirodi – Fibonaccijeva spirala

Digitalne kompetencije odgajatelja važne su ne samo u radu s djecom i roditeljima, već i unapređivanju i obogaćivanju vlastite digitalne prakse te doprinose praćenju novih trendova u obrazovanju a sukladno tome i umrežavanju praktičara. Prikazati ćemo kako smo zajedničkim radom odnosno umrežavanjem poticali razvoj svih osam kompetencija. Sukladno tome  kako i na koji način smo u našoj mješovitoj odgojno-obrazovnoj skupini „Perlice“ zajedno sa djecom, roditeljima i kolegicama radili na projektu Matematika u prirodi - Fibonaccijeva spirala. U svrhu što boljeg suradničkog među vrtićkog učenja  pokazat ćemo koje smo digitalne alate zajednički koristili te koje su dobrobiti proizašle upravo iz implementacije digitalnih alata u odgojno-obrazovnom radu kako odgojitelja tako djece, roditelja te svih koji su sudjelovali i sudjeluju u radu na projektima.

Snježana Turković i Marija Vidas

Snježana Turković,  stručna prvostupnica (baccalaurea) predškolskog odgoja zaposlena u Dječjem vrtiću „Pahuljica“- Rab. Godine 2022. stječe zvanje Odgojitelj-savjetnik. Područja interesa: prostorno i materijalno okruženje, rad djece na projektima, suradnja i partnerstvo, digitalne kompetencije. Piše scenarije i režira predstave za djecu te je objavila dvije edukativne slikovnice za djecu.

Marija Vidas, magistra ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja zaposlena u Dječjem vrtiću „Pahuljica“ - Rab. Napredovala je u zvanje mentora 2022. godine. Područja interesa digitalne kompetencije, rad djece na projektima, sport, umjetnost, građanski odgoj.

Projekt Naša mala knjižnica

Naša mala knjižnica međunarodni je projekt za poticanje čitanja u koji smo se ove godine prvi puta uključili. Djeca sudionici iz različitih zemalja čitaju iste knjige i bave se raznim aktivnostima, što pridonosi međukulturalnom povezivanju. Projekt se provodi u dobno mješovitoj skupini djece od tri do šest godina. Predstavit ćemo „Putujući kovčeg“ sa slikovnicama, koji putuje u domove naše djece, čitateljski kutak, čitateljski vlakić, pričanje priča u kamišibaj kazalištu te druge aktivnosti vezane uz slikovnice dobivene prijavom na projekt. Slikovnicama iz projekta pokušavamo uvesti djecu u svijet kreativnosti i mašte, a glavni cilj projekta je razviti ljubav prema slikovnici i potaknuti djecu na samostalno istraživanje slikovnica. U suradnji s roditeljima pokrenuta je akcija prikupljanja starih slikovnica koje više ne koriste kod kuće.

PRIJAVA

Marina Pereško i Danica Fric

Marina Pereško, 07.10.1989., odgojiteljica je u Dječjem vrtiću Pčelica Žakanje u Karlovačkoj županiji. Živi u Sloveniji, na samoj granici s Hrvatskom. Kao odgojiteljica, s desetogodišnjim radnim iskustvom u predškolskom odgoju i obrazovanju, radila je u nekoliko različitih vrtića. Trenutno radi u dobno mješovitoj skupini djece od tri godine do polaska u školu. Već više godina provodi program predškole u istoj skupini. Provodila je također kraći program igraonice te bila mentor odgojiteljima pripravnicima. Završila je redoviti studij na Učiteljskom fakultetu u Petrinji, Sveučilišta u Zagrebu te srednju Medicinsku školu u Karlovcu. Slobodno vrijeme provodi boravkom u prirodi, vrtlarenjem te izradom raznovrsnih rukotvorina.

Danica Fric, 12.08.1989., odgojiteljica je u Dječjem vrtiću Pčelica Žakanje u  Karlovačkoj županiji. U Dječjem vrtiću u Žakanju zasnovala je radni odnos 2011. godine i od tada pa do danas radi u istom. Završila je redoviti studij predškolskog odgoja u Rijeci i srednju Medicinsku školu u Karlovcu.Ima iskustva u vođenju kraćeg programa (igraonica) te u programu predškole, kao i u mentorstvu odgojiteljima pripravnicima. Likovnost i ekologija su joj posebna područja interesa za rad s djecom.

Osnaživanje djeteta u socijalnoj okolini

Prepoznavanje individualnih potreba djece jasličke dobi, u socijalnom okruženju, izazovna ponašanja pojedinaca postaju fokus promišljanja, stvaraju poticaje i usmjeravaju aktivnosti. Intezivna individualna „iskakanja” djece u  emocionalnom neskladu, djelovala su ometajuće na  dijete, na kolektiv i dnevnu atmosferu. Promatranjem i promišljanjem se postavlja zadatak odgojiteljima. Naučena „neprihvatljiva” ponašanja u kojem je dijete bez granica nesigurno, senzorno sputano i opasno za ostale, svakodnevno se nastojalo  različitim strategijama iznjedriti na površinu. Odgojiteljice djeluju smirenim, umirujućim glasom, vide i imenuju ponašanje, odnose, osjećaje. Prateći djecu kroz njihov ulazak u skupinu, odnos  roditelja prema djeci, dječje reakcije u različitim igrama, komunikaciji sa ostalom djecom različitih  temperamenata upotpunjuje se slika. Indrektnom reakcijom, planiranim postupcima se nastoji iskoristiti svjesni obrat u ponašanju, a interese i inicijativu pojedinca obogaćuje se poticajima kako bi se kod djece razvile socijalne vještine, empatija i suradnja.

Marina Raguž i Marija Miloslavić

Marina Raguž završila je Pedagoški fakultet, predškolski odgoj. Zaposlena je kao odgojiteljica u dječjem vrtiću Župa dubrovačka, te ima 22 godine iskustva u odgoju i obrazovanju djece predškolskog uzrasta. Od 2016. godine aktivno provodi Rastimo zajedno radionice za podršku roditeljstvu za roditelje, odgojitelje, očeve te Mini online predavanja. 2020. godine završila je jednogodišnju edukaciju Montessori pedagogije u Dječjem vrtiću Montessori dječja kuća, Split. Suautorica je u monografiji „Istina o djetinjstvu“, u izdanju Golden marketinga. U procesu je usavršavanja za zvanje mentora i pratila je 10 pripravnica kroz njihov pripravnički staž. Marija Miloslavić završila je Sveučilišni preddiplomski studiji Predškolskog odgoja 2018. godine. U vrtiću Župa dubrovačka zaposlena je od 2019. Sudjelovala je u dva europska projekta, kroz drugi projekt, koji je trajao kroz 2021./2023., bila je voditeljica dramskog programa u sklopu kojega je napravljena i predstava „ Dolazak proljeća“ s vlastitom koreografijom i scenografijom. Sudjelovala je i u pisanju monografije „Istina o djetinjstvu“, u izdanju Golden marketinga. Poseban interes unutar struke joj je likovnost.

Svjetski Ikari kroz slikovnice

Tijekom pedagoške godine 2019./2020. u programu predškole dječjeg vrtića Čarolija, provodili smo projekt „Putujuću kovčeg“. Projekt je bio likovno- literarnog karaktera s ciljem razvoja predčitalačkih vještina integracijom priča, bajki i slikovnica kroz sva odgojno-obrazovna područja. Iz tog velikog projekta rodio se projekt pod nazivom „Svjetski slikari kroz slikovnice“. Najljepšim i najlakšim načinom, čitajući slikovnice, djeca su učila o poznatim svjetskim slikarima te o njihovim djelima. Slikovnice su djeci prikazane u digitalnom obliku, a svaka od njih je zapravo biografija umjetnika. Kroz slikovnice autori, inspirirani djelima umjetnika, opisuju rad i život te stvaralaštvo slikara. Čitajući pojedine slikovnice bili smo svjedoci nastajanja najpoznatijih svjetskih umjetničkih djela.

PRIJAVA

Maja bukovac

Rođena 04.10.1993., Novo Mesto, Slovenija. Završila je osnovnoškolsko obrazovanje u OŠ Žakanje, potom srednju školu Gimnazija Karlovac. Upisala je i završila Sveučilie Jurja Dobrile u Puli, smjer Predškolski odgoj.
Po završetku studija zaposlila se u DV Čarolija Žakanje koji se kasnije preimenovao u DV Pčelica Žakanje. Nedavno je napredovala u zvanje odgojitelj mentor. Članica je povjerenstva za upise u DV Pčelica Žakanje.

Dokumentacija kao temelj dobre prakse, sklop aktivnosti na temu: Kukci

Dokumentiranje različitih aktivnosti vezanih uz proces učenja djece i konstruiranja poticajnog okruženja nama trenutno predstavlja najvažniji oblik profesionalnog razvoja. Radeći na dokumentaciji izravno radimo na sebi, odnosno propitujemo, nadograđujemo i mijenjamo svoju implicitnu sliku o djeci, propitujemo, nadograđujemo i mijenjamo odnose unutar naše profesionalne zajednice. Na taj način dolazimo do nužnih spoznaja za daljnje planiranje procesa i osiguravanje kvalitetne podrške učenju djece. U izlaganju ćemo vam prikazati na koji način naš profesionalni razvoj unutar naše zajednice utječe na naš neposredni rad sa djecom, na koji način nam dokumentiranje služi u svrhu našeg profesionalnog razvoja. U sklopu aktivnosti na temu „Kukci“ prikazujemo pristup odgojitelja prema interesima djece. Omogućujemo djeci izražavanje kroz različite likovne medije, digitalne medije i slične sadržaje za unapređenje njihovih vještina i kompetencija. 

Lana Stojčević i Ana Nikl

Ana Nikl, odgojitelj je predškolske djece sa 9 godina radnog iskustva u DV Izvor u Samoboru. Preddiplomski studij završava 2014. godine na Učiteljskom fakultetu u Zagrebu. Na istom fakultetu upisuje i diplomski studij kojeg završava 2023.g. i stječe naziv magistre predškolskog odgoja i obrazovanja. 2018. godine sudjeluje na stručnom skupu „Izvan okvira“ kao izlagač na temu: Autonomija i emancipacija djece i odgajatelja u oblikovanju odgojno obrazovnog procesa.

Lana Stojčević, odgojiteljica je predškolske djece u DV „Izvor“ u Samoboru. Preddiplomski studij završava na Učiteljskom fakultetu u Zagrebu 2007.godine. Diplomski studij završava 2018. Godine u Rijeci gdje stječe naziv magistre predškolskog odgoja i obrazovanja. Kao odgojiteljica radi 16 godina te se najviše usavršava na području integriranog kurikuluma, suvremene paradigme ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja.

Pelene pa - pa

Najnovija istraživanja pokazuju da se spremnost djeteta za odvikavanje od pelena javlja između 18. i 30. mjeseca života. Neki roditelji su jako nestrpljivi da se dijete odvikne od pelena pa forsiranjem samog procesa odvikavanja dolazi do pojave neželjenih posljedica. U svom predavanju nastojat ću objasniti kako i na koji način prepoznati znakove spremnosti djeteta za odvikavanje od pelena i s djetetom uči u sami proces odvikavanja od pelena. Koji su izazovi s kojima se susrećemo na tom putu i kolika ja važnost suradnje s roditeljima u tom periodu.

PRIJAVA

BRANKICA RADOVANOVIĆ

Brankica Radovanović završila je studij Predškolskog odgoja na Visokoj učiteljskoj školi u Splitu. Živi i radi u Solinu, s djecom rane dobi u Dječjem vrtiću „Cvrčak-Solin“. Uz posao odgojitelja dugogodišnji je aktivni volonter u udruzi za djecu i odrasle sa Sindromom Down. U udruzi Sindrom Down 21 Split pokretač je i voditelj projekta „Kuhajmo zajedno“. Voli pročitati dobru knjigu i fotografirati. Slobodno vrijeme provodi u prirodi u kilometarskim šetnjama sa svojim psom.

Podijelite ovu edukaciju

brze poveznice

KoHo newsletter

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.